Stará Slohovka

25. července 2007 v 18:40 | Dibur_X |  Zaujalo Mě
No před chvilkou jsem tu trošku uklízel moje stará data. Narazil jsme na slohovku (on to byl asi spíš jen nácvik na slohovku jako za DU) z roku 2004/2005... to jsem tehdy chodil do 3.A na střední školu... . Zde ji máte:
Dobře vidíme jen srdcem. To co je podstatné je pro oči neviditelné.
Tato mnohdy často používaná "fráze" je vám jistě velice jasná. Jenže jako vždy nejsou věci tak jednoduché jak se zdají. Často se stávají jednoduché věci složitými a složité jednoduchými. Sérii myšlenek, které mě napadly při vyřčení této věty nebude jednoduché popsat, protože stejně jako tato věta, tak i mé věty nemusí být chápány tak jednoznačně jak autor zamýšlí. Vaše chápání věcí je cvičeno a vychováváno všelijakými možnými zážitky, prožitky a zkušenostmi stejně jako mé. Tyto prožitky a zkušenosti jsou od malých banalit až po velké věci společně s biologickými předpoklady určující pro způsob pochopení věcí.
Proč o tom všem mluvím a proč to rozebírám? Odpověď je pro mně zřejmá. Okamžitě po vyřčení věty mě napadlo slovo láska ani nevím proč. V ten moment jsem začal přemýšlet o tom proč mě to napadlo a jak jinak jde tato věta chápat. A dostal jsem se do obrovské záplavy myšlenek, které mě fascinovaly. Fascinovala mně ta mnohoznačnost. Od té doby jsem se občas nachytal, například v tramvaji, jak mám v určité náladě nový pohled. Zkuste si občas jen tak sednout a přemýšlet o věcech jak je jinak chápat nebo také o tom jak asi jiní lidé chápou věci okolo sebe a jak na ně nahlíží. Dá vám to jistě mnoho stejně jako do teď to dává mně.
Ale dost bylo odtažitosti a všeobecnosti. Vraťme se k původní větě. Zdá se vám stále tak jednoduchá? Ať už zdá nebo ne, popíši vám pár možností chápání, které mně napadly. Jistě to bude dobrý námět k přemýšlení.
Když jsem se na tu větu podíval skrze svou logiku tak najednou jsem objevil, že oči nemusí být ty naše, ty pravé, ale je to logické myšlení, které nás jakoby zaslepuje a zastiňuje naše srdce (duši). Také to může být pochopeno jako skutečný zrak a srdce (duše) jako to čím osaháváme a soudíme lidi okolo sebe. Takové to známe "Nesuď dle vzhledu". Tato varianta je možná i ve vícero obměnách například u hledání partnera....když vám někdo tuto větu vyřkne zase ji pochopíte o něco jinak..Když budete věřící zase nabude věta jiných rozměrů..
Závěr celé úvahy o chápání této věty si udělejte asi každý sám, protože nikdo jiný na to nestačí. Ale pro mně tato věta, jako mnoho ostatních myšlenek, nebude do konce života asi nikdy uzavřena. Vždy budu přemýšlet a snažit se pochopit ostatní úhly pohledu a hledat ten "svůj" ten pro mně "správný". Jedno vím už ale teď, právě tyto úhly pohledu z nás lidí a z naší společnosti tvoří to čím je zajímavá ...jedinečná a to co mnoho lidí určitě fascinuje a duševně uspokojuje
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama