Telekomunikace...

26. května 2007 v 2:49 | Dibur_X |  Zaujalo Mě
No... rozbil se mi mobil. A potřebuju koupit nový. Nedávno jsem přešel na paušál u O2. Dnes mi došel výpis a snažil jsem se ho pěkně spočítat... . Krom toho, že jsem došel k závěru, že se ošidili, tak jsem trošku zaváhál, jak se počítá do háje tato akce... . Protože právě tam mám chybu. Napočítali si o 4 koruny méně... (málo, ale bacha velký rozdíl ve fakturaci...bylo to na krátkém období). Zitra si tam pěkně zavolám... . Vzhledem k tomu, že jsem si mobil již vybral Sony ericsson k750i, tak trošku přemýšlím zda zůstat u eurotelu. T-mobile studentský tarif jsem již zavrhl, protože jsem si ho porovnal se svým stavajícím Pohoda simple u O2. Když nebudu uvažovat volání mimo špičku (hrozně málo volám mimo špičku...a když už tak hodlám volat na čísla, která jsou pro mě uplně zadarmo).
Tak zde jsou tu tři tarify pro studenty od tří operátorů (O2 ma ještě jeden O2 pohoda) (počítam s dph 19%) :
SlužbaO2 Pohoda SimpleT-mobile Tarif StudentVodafon Student extra nabito a (odkaz na zk. tarif)
měsíční paušál214,20 kč226,10 kč119 kč
za to kreditu321,30 kč(ma volne minuty a sms)178,5 kč
volne sms*75 (do vsech siti)30 (do T-mobile)(zde je asi chyba)12 (asi do vsech)
volne minuty*50 (do vsech siti)50 (do vsech siti)25 (asi do vsech)
za sms1,19 kč(do vsech siti)1,19 kč(do vsech siti)1,19 kč(asi do vsech siti)
za minutu mimo spičku (21-8+svatky a víkendy)4,64 kč(do vsech siti)
do T-mobile a pevná: 2,26 kč
jiný: 5,36 kč
6,55 kč(asi do vsech siti)
špička4,64 kč(do vsech siti)
do T-mobile a pevná: 4,17 kč
jiný: 5,36 kč
6,55 kč(asi do vsech siti)
MMS7,02 kč(do vsech siti)nevimnevim
Poznámkynepřevádí se neprovolané věci do dalších měsícu, ale u pohody te druhe myslím že jo...ma v cene nake 3 MMS pak 3 motivy a 3 odpovedni sms...viz web. Nevyčerpane věci se asi převádí (dle tv reklamy)... . O víkendech volání jen za 0,60 kč, jen doufám, že to není v te tabulce placená služba na víc.ma volaní po vyčerpání kreditu v balíčku jen za 5,24 kč a veci neprovolané ze základního tarifu se zřejmě převádí dodalších měsíců
* u O2 a Vodafonu muzete mit vice sms nebo vice minut libovlone rozdeleni (cerpate kredit dle ceniku)
Abych to pro sebe zrhnul, tak po skouknutí téhle tabulky je jasné to, že T-mobile pro mě není. Vodafon je fajn, ale musel bych málo provolat a muj stavající tarif u O2 je skoro akorát (možná lehce víc). Ovšem není to všechno co musím porovnávat. Další věc je za kolik mi jsou schopni k tomuto tarifu nabídnout telefon. Tak T-mobile a Vodafon za asi 3500 a O2 asi za 3000... . Takže zatím hraje vše pro O2, ale jedna věc drsně sklání směr k vodafonu a to tato akce pro volání a smskování mezi přáteli. Bohužél asi mají smůlu... muselo by být moje okolí, s kterým chci telefonovat tak moc, u vodafonu a to příliš není. O2 má zase tuto akci, která je o něco dražší (ale taky je o 100 vyžší paušál u zakladního tarifu)...takže nevim vyjde to o dost dráž při její aktivaci. A u T-mobile se mi tato akce už nechce hledat. Zítra si zatelefonuju do O2, abych vyzjistil podrobnosti ohledně učtování ...co se mi nezdá a podobně.
DRUHY DEN:
Ano, tak jsem zavolal do O2 a mám jen dvě slova "naštvali mě". Ano, opravdu byla chyba ve fakturaci!!! A to jsem to tomu na infolince co se tim přímo zabíval docela dlouho vysvětloval. Dále jsem zjistil, jak se ta jejich "akce" volani domů učtuje (neheldě na to, že je jen do června či co). Takže volání je skutečně zdarma, ale až si vyčerpáte všechen volný kredit. Takže pak zase o to víc platíte, když chcete volat někomu jinému, protože jste si na začátku měsíce vyčerpali hodinou volání na číslo zdarma všechen volný kredit (vychcanej tah). A dále se to nevztahuje na sms ...sms platíte vždy. PS: to jejich nekonečné volání při podepsání smlouvy na období určité funguje obdobně. (u go se tato služba asi vyplatí víc, ale nevim to jsem nezjišťoval).A v te tabulce na vrchu je asi chyba u volnych sms v T-mobile, protože jsem našel další odkaz. Jo a to volání o víkendu je zpoplatněno...vikned+. T-mobile ma neco jako Girls-Talk...volani po 3 minute zdarma do T-mobile (placena sluzba 70 kč (za jak dlouho tam uvedeno není)). Viz. kompletni cenik T-mobile Musím řící, že jako nejpřehlednější web má Vodafon... a taky pro mě asi nejzajímavější slvu pro volání a dokonce i smskování uplně zdarma. Jen cena volání je asi o 60 haléřů za minutu dražší.
Rozhodl jsem se po pár výpočtech přejít k Vodafonu (převod čísla trvá asi týden a je zcela zdarma..1kč). Vodafon mi nabízí hned několik výhod. První z nich je podrobné vyučtování přístupné přes internet každý měsíc a také ovládání přidání balíčku přes internet a to zcela zdarma (podrobné vyučtování: eurotel za poplatek asi 70 kč a T-mobile nevim, ale četl jsem něco o koruně) a dokonce při jejím využití mi sníží tarif na volání o 20% po vyčerpání volného kreditu. Dlaší je nižší měsíčni paušál (119kč s dph oproti O2 214 kč). Dále mohu využít služby rodina nebo kamarádi. Kamarádi je super oproti O2...nestrhává to volný kredit což u O2 ano a je v tom i SMS... a lze to až na 4 čísla! a paušální poplatek vyjde měsíčně levněj! Pak dále pokud budu platit přes inkaso, tak dostanu 23,8 kč navíc ke kreditu. Další výhoda je, že máma i táta jsou u vodafonu. Teď nevíhody... pokud si pořídím mobil (musim a bude o 500 dražší než u O2), tak nemám 6 měsíců nárok na studentské volání ( nedostanu 58 kroun volného kreditu na víc). Tak pak jsem chvilku počítal a srovnával to s O2 pohoda a O2 pohoda simple. Došel jsem k tomuto.
V momentě, kdy chcete s učitým číslem mluvit jak dlouho chcete... doporučuji z toho co jsem si tu vybiral (hlavně O2 a Vodafon; T-mobile jsem podrobně neprolezal) vodafon. Protože ty dvě pohody od O2 to nejdříve u služby volej domů strhávají z volnéhého kreditu či minut a teprve po strhání všeho je to "zdarma" (ověřil jsem si to na lince u O2 pro oba tarify...mimochodem bylo to komické, když jsem mu řekl, že tento popis služby ale nikde na webu nevidím a zeptal se ho jestli by mi to tam nenašel on... pustil mi asi na 10 minut hudbu a pak až jsem ho znovu uslyšel tak řekl "...hmm bylo by to na dýl, ale když si napíšete do vyhledávání všeobecné podmínky tak to tam je". Ja "aha hmmm, takže je to schováno někde hluboko ve webu" on již jen mlčel.... :)) )... . Vodafon to má jinak a je to skutečně zdarma za měsíční poplatek (který je mimochodem nižší než u O2) viz. odkazy výše. Když nebudu uvažovat tuto službu volání zdarma na určité číslo tak je to následovně.
Bez studentského tarifu (kuli koupi telefonu musim mit na 6 měs.) u vodafonu na tarifu nabito 100
PopisVýdaje (s dph)Příjmy volného kreditu (s dph)
Paušál/měsíc119 kč119 kč
Platba přes inkaso023,8 kč
Správa přes net0(-20% z volání po vyčerpání vol. kred)
Celkem119 kč142,8 kč
Při ceně volání 6,55 kč bez bez 20% slevy a s ní 5,24 kč a ceně sms 1,19 Kč (vše uvádím pořád s dph) to dělá 22 minut hovoru nebo 120 sms (či něco mezi). Abych to srovnal musím dorovnat volné minuty s O2 pohoda vydaje se tedy zdyvhnou o 94,3 kč na 213 kč a to jsem ještě nezapočítal sms 100 volných v pohodě... pohoda jednoznačně z toho vyšla lépe asi o 150 kč...a to je dost! šlo by to o něco snížit přikoupením smsek u vodafonu, ale myslím si že pořád to bude o 100 dražší. (ovšem máme podrobný výpis a možnost kamarádi či rodina). To bylo bez studentského tarifu. PS:O2 pohoda simple by vyšel v porovnání o něco hůř než O2 pohoda. Simple je dělaný, když vám nestačí těch 40 minut a 100 sms (mě 100 sms nestačí) a proto bych docela slušně tu pohodu zdvyhl (má drahé sms).
Niní se studenstkým tarifem a platbou přes inkaso.
PopisVýdaje (s dph)Příjmy volného kreditu (s dph)
Paušál/měsíc119 kč119 kč
Bonus studentmusí být isic58 kč
Správa přes net0(-20% z volání po vyčerpání vol. kred)
Platba přes inkaso023,8 kč
celkem119 kč a isic201 kč
Při ceně volání 6,55 kč bez 20% slevy a s ní 5,24 kč a ceně sms 1,19 Kč (vše uvádím pořád s dph) to dělá 31 minut hovoru nebo 169 sms (či něco mezi). Abych to srovnal musím dorovnat volné minuty s O2 pohoda vydaje se tedy zdvyhnou o 47,2 kč na 166,2 kč a to jsem ještě nezapočítal sms (100 volných v pohodě)... pohoda jednoznačně z toho vyšla, lépe asi o 110 kč...a to je také dost! šlo by to o něco snížit přikoupením smsek u vodafonu, ale myslím si, že pořád to bude o 80 kč dražší. (ovšem máme podrobný výpis a možnost kamarádi či rodina). PS:O2 pohoda simple by vyšel v porovnání o něco hůř než O2 pohoda. Ale stále by asi vedl před vodafonem o kousek... .
Tyto dvě porovnání dokázala, že je vodafon o něco víc nevýhodný než můj stavající tarif... O2 pohoda simple . Ovšem jen do doby než uvážíme jak se ceny mohou hybnout, když budu uvažovat více posílaní sms než volání (což je pro mě typické). Pak se ceny cca srovnají (u vodafonu jsem to počítal pro nejhorší variantu). Kdybych nevyčerpal tarif, tak u vodafonu se mi to přenese do dalšího měsíce (ale nesmí být dva po sobě) což u O2 se nestane, že by mi přenesly. Zároveň mám u vodafonu nejnižší paušál, který cca odpovídá spotřebě, když jsem byl u go. A volání používám jen v případech nutnosti rychlého vyřízení (což je malokdy) a nebo na mnohem delší hovory s konkrétními lidmi a od toho je už služba kamarádi (bohužél někteří lidé jsou u eurotelu, ale něktří zase u vodafonu člověk si moc nevybere). Nehledě na to, že u vodafonu budu mít lepší přehled nad provolanou částkou, a více se budu hlídat a když ne tak mě to vyjde cca stejně draho jako O2. No, ale co je duležité podařilo se mi tímto získat možnost těch kamarádů a nový mobil i když je cca o 500 dražší. Věřím, že dlouhodobě mě vyjde lépe Vodafon než O2...uštřím. Ke všemu O2 na mě udělalo špatný dojem. Když jsem volal na infolinku, vždy jsem se dozvěděl něco nového a pro mě špatného, kdežto když jsem volal na vodafon tak jsem se dozvěděl přesně to, co jsem se dozvěděl z internetu. A zároveň na internetu bylo všechno vyjmenováno a uvedeny i podrobné podmínky služby či balíčku hned odkazem, u O2 se člověk nedohledá... jinak by zjistil, jak je to nevýhodné. Na druhou stranu O2 pohoda simple a O2 pohoda jsou povedené tarify pokud k nim nic víc nechcete. Když vám nestačí meze u O2 pohoda , tak je lepší O2 pohoda simple jinak naopak. Většina lidí se asi pohybuje na hranici a vyjde je to tak na různo. Myslím si, že operátoři se snaží volit tarify na hranice...aby si lidi nemohly zvolit... a vyšlo je to nakonec dráž. Zkrátka za dnešek mám reklamních matení až po krk!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Výběra Petr Výběra | Web | 22. listopadu 2012 v 19:24 | Reagovat

Super článek, díky za informace :)

2 Lukis Lukis | Web | 2. května 2013 v 9:25 | Reagovat

Užitečné informace. Našel jsem aktualizovanou verzi na www.tarifybezomezeni.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama