Já a škola...

24. května 2007 v 21:21 | Dibur_X |  O Mně
Vzhledem k tomu, že očekávám (teď o zkouškovém obzvláště) spoustu otázek ze svého okolí "a co škola?" tak se zde trošku rozepíši na toto téma. Abych nezasvěceným vysvětlil jak to je... Moje škola jede na kreditový systém. Každý rok (na začátku října) se kontroluje počet kreditů, které jste splnili za předchozí dva semestry. Semestr je obodobí cca 3-4 měsíce, kdy chodíte na přednášky a cvičení. Semestr je ukončen zkouškovým obdobím, které trvá asi měsíc. Na začátku semestru si zapíšete předměty a pak chodíte (či nechodíte) na přednášky k těm někdy existují (u nás vždy zatím) cvičení, kde se procvičuje či teprve chápe daná problematika. Na cvičení je zpravidla kontrolována účast a během semestru se píší tak dvě písemky (které lze zpravidla ke konci semestru opravit). Tak u nás jsou předměty několika druhů. Ty které mají Zápočet (Z) nebo Zkoušku (Zk) nebo Klasifikovaný Zápočet (KZ). Zápočet dostanete například na cvičení k určitému předmětu a je to téměř vždy podmínkou připuštění ke zkoušce z tohoto předmětu (u nás). Udělení zápočtu zpravidla zaleží na vašem cvičícím. Cvičící většinou vyžaduje účast cca nad 70% a solidně napsat písemky...popřípadě, když vám to nevíde a je "hodný", spočítat příklady či opravit pisemky nebo oboje atp. Udělení zápočtu probíhá u některých lidí dosti podivně...existují tací, které cvičící vidí poprvé až těsně před zkouškovým... a to vysloveně zaleží na cvičícím zda a za co mu dá zápočet. Po udělení zápočtu u předmětu, který jej vyžaduje, mužete jít o zkouškovém ke zkoušce. Zkoušky probíhají různě. Může to být jen písemka či jen ústní zkoušení popřípadě kombinace. Délka zkoušení je též různá...z pravidla čím méně vám to jde tím jste tam dýl (opravdu existují lidé, kteří jsou známí tím, že kdo na ustím zůstal pod 2 hodiny, tak je machr). Ze zákona máte nárok na tři pokusy této zkoušky. Pokud vám nevyjdou a vy nedostanete jednu ze známek 1,2,3 ani na třetí pokus, pak máte možnost si tento předmět zapsat podruhé někdy v budoucnu (ovšem vícekrát než po druhé si ho už zapsat nemůžete). Občas se stane, že vám hodný zkoušející nezapočítá sem tam pokus. Za splněný předmět se vám připočtou kredity (některé vyžadují splnění zkoušky, některé jen klasifikovaný zápočet...). Počet připočtených kreditů se liší dle předmětu. U nás musíte za jeden rok splnit 60 kreditů. Pokud se tak jednou za studium nestane, tak je možnost i tak postoupit do dalšího roku, ale musíte mít v prvním roce více jak 35 kreditů v druhém roce více jak 85 kreditů. Pokud jednou postoupíte tímto způsobem, tak další rok musíte dohnat svuj deficit a být na normálu. Tzn. Kdo v prváku projde třeba z 36 kredity, tak na konci druháku musí mít rovno či více 120 kreditům ... . Tak dále musíte za celé studium splnit některé předměty a pokud je nesplníte, tak nemůžete dostudovat... . Jsou to takzvané povinné... .Tak to by snad k popisu systému aspoň rámcově stačilo.
Já jsem na tom momentálně následovně. Z prvního semestru mam všechno povinné na první semestr splněno. A v tento okamžik mám 36 kreditů. Mám zápočet z Algebry II a chystám se zapsat na zkoušku (předmět za 5 kreditů a povinný). Budu mít zápočet s Fyziky až spočítam 6 příkladů (předmět za 8 kreditů a povinný) poté se zapíši na zkoušku. Pak mám dva předměty, kde nezískám ani zápočet Analýza II (8 kreditů) a Mat. pro fyziky (5 kreditů) (budu si je muset zapsat znova pristi rok jsou povinné a možná budu mít problém s prerekvizitou tzn. budu muset je mít splněné abych mohl zapsat třeba Analýzu III či něco podobného příští semestr ). Momentálně mám trošku problém s Aj, ale to zde psát nebudu... . No a to je cca vše. To, že se mi nepovedly ty dva zápočty je spoustou věcí...přísnějším cvičícím atd., ale hlavně mnou... zkrátka jsem neodhadl míru, jak moc to můžu flákat. A i když mě matika baví asi jsem k ní trošku získal odpor... bohužél. Také jsem poslední půlrok řešil něco jiného než školu... a to jsem vážně neměl. Zkrátka jsem za to docela sám na sebe naštvanej, protože zase tak těžký mi to nepřišlo, abych se na to nedokázal pořádně naučit...
Druhá stránka věci je ta, že jsem začal přemýšlet, zda opravdu chci studovat tuto školu. Sice tak trošku sám nevím co jiného bych chtěl studovat. Ale přeci to ve mě hlodá. Docela dost lidí je na tom v našem kruhu obdobně jako já (bodově). Uvidím...(fyzika si myslím je můj život) nechci to tu dál rozebírat ... jen tak, aby jste se zbytečně všichni neptali dokola...a já se nemusel opakovat (bolí pak z toho pusa).
Zdroj obrazku: zde licence cc-by-sa-2.5 (autora jsem nenašel)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zuzka zuzka | 23. června 2007 v 16:31 | Reagovat

Co ja vim, lidem od nas absence zkousek z analysy nevadila v zapisu dalsich matematik. A jinak zapocty z matiky se v nouzi resily u Drahose (a mozna to neni uplne zle reseni, protoze zkouska byva jednodussi nez zapocet s Cernym...), to zas zalezi na tve moralce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama